Witamy, Gościu
Użytkownik: Hasło: Zapamiętaj mnie

TEMAT: Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/12/2012 21:45 #2611

Szczerze, jak patrzę na latającą przy dużych prędkościach moją prusę (góra cała się telepie...) to odechciewa mi się komponować kolejnego druciaka ;) dlatego zastanawiałem się nad air2, tylko... tak jakby ją wydłużyć w pionie :) apropo usztywniania prusy niby można dać crossbracingi (http://www.thingiverse.com/thing:15606), ale to też znacznie skraca nam oś z, a nie jestem przekonany czy faktycznie pomoże. Inną sprawą jest, że złej baletnicy przeszkadza rąbek spódnicy ;) można takie telepanie pewnie zmniejszyć ustawiając inne przyśpieszenia w firmware. Ale to offtopic.

... a swoją drogą ... wydłużenie konstrukcji Prusy Air 2 w pionie... jest o czym myśleć! ;)
  • brzul
  • brzul Avatar
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/12/2012 21:47 #2612

brzul napisał:
hmm... 100 mm to bardzo mało, myślałem właśnie o maksymalnym schowaniu ekstrudera, obniżeniu stołu i wtedy nacięciu boków. i bowden oczywiście! mój najwyższy obiekt miał 137 mm, drukowany na prusie i było "pod korek", bo wózki osi z dojeżdżały do sprzęgieł. a chciałbym jeszcze wyżej, przy większej stabilności maszyny ;)
To już lepiej zmień blachę od góry, aby ekstruder mógł wyjechać nad drukarkę :)
Ewentualnie po prostu zmienić boki, aby były wyższe.
mojeszyk napisał:
To może poszukaj innej konstrukcji? Czasem TANIEJ jest więcej na początku zainwestować niż później kombinować. Mam w domu złożoną ramę BiBONE i mogę powiedzieć, że jest naprawdę sztywna przy czym zapewnia pokaźne pole pracy... A poza tym, że to druciak to chyba nie ma innych wad...
Dokładnie - jak potrzebujesz drukować tak duże obiekty to tylko BiBONE. Między prętami -M8 i M10 jest ogromna różnica.
Ja chciałem jednak, żeby zmieściło mi się w pokoju :D
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/12/2012 22:19 #2613

A BiBONE ma M12. Na rame stawałem i bez zastrzałów nawet się nie telepała. Ale projekt porzuciłem i zająłem się czymś innym :)

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/13/2012 09:25 #2620

BiBONE ma główne pręty M12 a resztę M10. Tam gdzie idą M10 idą parami. Do tego prowadnice liniowe to 12mm a nie 8mm jak w mendlu czy air. Wózek osi X siedzi sztywno na prowadnicach fi12 czego nie można powiedzieć o prowadnicach fi8 :roll:
Sama sztywna rama to nie wszystko skoro są wiotkie prowadnice liniowe ...
Do tego dochodzi sposób prowadzenia paska napędowego w osi X. Prusa Air2 bazuje na X-endach reprapowych, gdzie pasek prowadzony jest poza prowadnicami - w BiBONE pasek prowadzony jest między prowadnicami - o zaletach tego typu rozwiązania chyba nie muszę pisać
  • u-design
  • u-design Avatar
  • Podziękowania: 2
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/13/2012 11:34 #2621

mam wrażenie, że zaśmiecamy temat koledze ViresX, więc chyba poproszę admina o stworzenie nowego tematu.

A będzie jakiś problem z włożeniem części z bibona do air'a? w sensie dziury pod wałki można wiercić większe, konstrukcję podwyższyć, i użyć wózków z bibona, zyskując wszystkie te zalety o których nie musisz pisać ;) trzeba tylko chcieć to przeprojektować i zyskamy super sztywną, w miarę nie drogą maszynę, która trzyma stuprocentowo kąty proste i nie będzie druciakiem (tfu! ;) ).
Może być problem z rozstawem prętów i prowadnic liniowych w wózkach osi z (x-endach), ale to chyba mieści się w opcji "przeprojektowania".
ale pomysł, przekonaliście mnie, przystępuję do pracy!
pozdro!
  • brzul
  • brzul Avatar

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/13/2012 21:32 #2640

@brzul
Chciałem zabrać sie za zrobienie Air2 ale chętnie przetestuje taką ulepszoną wersję :-)

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/13/2012 21:59 #2642

Przy tej wielkości pewnie wystarczą 8mm, ale przy czymkolwiek większym trzeba zamienić.
W sumie trudno jest wyznaczyć jakieś wyraźne reguły co do tych wałków, trzebaby porobić mnóstwo testów, żeby wszystko optymalnie zgrać.
Ale śmiało można stwierdzić, że 12mm są lepsze :)

@viresx: Co w tej konstrukcji hałasuje? Czy słychać np. brzęczenie ścianek między sobą?
Właśnie robię z aluminium i myślałem, zeby tam wsadzić jakieś elastyczne przekładki albo uszczelnić silikonem ale może nie potrzeba (?).

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/14/2012 06:47 #2644

mikromaker napisał:
@viresx: Co w tej konstrukcji hałasuje? Czy słychać np. brzęczenie ścianek między sobą?
Właśnie robię z aluminium i myślałem, zeby tam wsadzić jakieś elastyczne przekładki albo uszczelnić silikonem ale może nie potrzeba (?).
U mnie nic z blachy nawet nie drgnie. Słychać tylko silniki, ruch wózka z ekstuderem i stołu (jednak te łożyska są dosyć głośne).
Wcześniej bez nóżek po prostu cała drukarka wibrowała, a że mam bardzo twardy stół i sporo rzeczy na nim to było mocno słychać.
Ja to widze tak: normalnie drgania silników rozkładają się na prętach, a tu całość wibruje :lol:
  • viresx
  • viresx Avatar
  • Podziękowania: 3

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/14/2012 15:29 #2651

Prowadnice 8mm wpadają w drgania już przy wypełnieniach z prędkością 100mm/s i akceleracji 2000mm/s^2. Ręka można wózek przeginać na takich prowadnicach :roll: Jeśli się nie drukuje z takimi parametrami, to się tego nie odczuje, ale - jeśli się nie drukuje z takimi parametrami to też się nie odczuje braku sztywności ramy Mendel Prusa ;)
Jesli się wzmacnia ramę (usztywnia) to warto zrobić to z prowadnicami, bo sukces będzie połowiczny ...
  • u-design
  • u-design Avatar
Zawsze mówię to co myślę, choć nie każdy to lubi ... [Liroy]
3NOVATICA

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/14/2012 18:52 #2655

To jest bardzo sympatyczny projekt , wymaga tylko kilku modyfikacji .
Ważne jest że można wszystkie elementy aluminiowe wyciąć tanio na frezarce cnc lub waterjecie i bedą zawsze pasowały.
Najlepiej byłoby wspólnie na forum przedyskutować przeróbki i wspólnie dać do wycięcia .
Formatka blachy ma wym. 1000 x 2000 i zmieści elementy dla wielu chętnych.
Zainteresowanie jest spore , więc może coś z tego będzie tym bardziej przy zredukowanych kosztach.
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar
  • Podziękowania: 5

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/14/2012 20:16 #2656

Jakby był wspólny projekt to mogę to wyciąć na waterjecie i oddać komuś kto to dalej złoży.

Pozdrawiam

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/15/2012 07:58 #2659

trojwymiarowo napisał:
Jakby był wspólny projekt to mogę to wyciąć na waterjecie i oddać komuś kto to dalej złoży.

Pozdrawiam
Masz dostęp do WJ? Czy masz własny?

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/15/2012 08:07 #2660

• madix
  • madix Avatar

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/15/2012 11:35 #2664

Proszę, otwieram nowy temat i przenoszę posty, projekt jest bardzo ciekawy :)
  • admin
  • admin Avatar
Pozdrawiam,

Administrator RepRapforum.pl
admin[@]reprapforum.pl

Prusa Air 2 - rozwinięcie projektu 09/15/2012 14:58 #2669

admin napisał:
Proszę, otwieram nowy temat i przenoszę posty, projekt jest bardzo ciekawy :)

a gdzie go otwierasz , trochę się pogubiłem :cry:
  • fab_robol
  • fab_robol Avatar
  • Podziękowania: 5

• Polityka Prywatności  •  Regulamin  • Kontakt• FAQ                                                                                                                                                                           Monkeyfab 2013